1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB’in Desteklediği sektörler
Trendlerdeki Yazı

KOSGEB’in Desteklediği sektörler

KOSGEB, devlet desteği ve anlaşmalı olduğu bankalar sayesinde birçok işletmeye umut kaynağı olmaktadır. Sizlerin de bu desteklerden yaralanma gibi istekleriniz olabilir. KOSGEB her sektöre destek vermemektedir. Geri dönüş bakımından en çok fayda sağlayacak sektörlere önem vermektedir. Örnek olarak imalat sektöründe önemli derecede yatırımları vardır.

Yatırımlarının büyük bir kısmını imalat sektörüne yapmıştır. 2019 yılında yazılım alanında 200 milyon TL bütçeli yatırım gerçekleştirmiştir. Sizlerde bu desteklerden yararlanmak adına KOSGEB desteklediği sektörler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İş planlarınızı ve yapacağınız projeleri bunun üzerine yapmanız gerekir. Bu sayede destek almanız oldukça kolaylaşır. İş planı ve proje hazırlama esnasında KOSGEB uzmanlarından ücretsiz bir şekilde destek alma fırsatınız olacaktır.

Sizler için her şeyi basite indirgemiş olan bu kurum avantajlarını arttırıyor. Destek sağladığı sektörler oldukça fazladır fakat sektörlere sağladığı yatırımlar farklılıklar gösterebilir. Sizler ilgili işletmelerinizin kalitesini arttırmak adına ya da yeni başlayacağınız işletmenizin adına kaliteli iş planları hazırlamalısınız. Bu iş planlarınıza uzmanlar tarafından belli destekler verilir değiştirmeniz gerekecek bölümler olabilir. Değişiklikleri tamamlanan iş planları tekrar kontrol edilir.

Bu planlar kabul edildiği takdirde kurul karşısına çıkar. Sizlere iş planı ile ilgili çok güzel sorular sorulur. Bu yüzden hazırlıklarınızı en iyi şekilde soru cevaplama odaklı yapmalısınız. Diksiyonunuz ve duruşunuzla da kurul karşısında değerlendirileceksiniz. Kaliteli bir şekilde onaylanan iş planınızı güzel bir sunumla kurula anlatacaksınız. Gelin KOSGEB desteklediği sektörler konusunda bir inceleme yapalım.

Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörüne Destek Veriyor

Bu sektörde birçok alanda yatırımları bulunuyor. Gelirleri güzel olan bu sektörün ülke ekonomisine katkısı güzel şekilde oluyor. Bu sektördeki alanlardan bahsedelim. Kömür ve linyit çıkartılması, taş kömürü madenciliği, ham petrol ve doğal gaz çıkarımı, alüminyum ve bakır madenciliği, bor mineralleri madenciliği gibi aklınıza gelebilecek benzer alanlarda faaliyetlere destek göstermektedir.

Önerilen Yazı
KOSGEB Desteği için yaş sınırı bulunuyor mu?

İMALAT Sektörüne Destek Veriyor

En çok destek verdiği sektörlerin en başında imalat sektörü gelmektedir. Bu sektörde yaptığı yatırımlar ile büyük yol gitmeyi başarmıştır. Bu sektörde destek sağladı alanlar şunlardır. Gıda ürünlerinin imalatı, kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması, patates cipsi, patates çerezi, patates unu ve kaba unlarının imalatı, zeytinyağı imalatı (saf, sızma, rafine), şeker imalatı, Alkolsüz içeceklerin imalatı; maden sularının ve diğer şişelenmiş suların üretimi gibi aklınıza gelebilecek üretim alanında ki birçok alana destek sağlamaktadır. Sayfalarca imalat sektöründe destek sağladığı alanlar mevcuttur.

İNŞAAT Sektöründe Destek Veriyor

Ülkemizde büyük önem gören inşaat sektöründe de yatırımlarını esirgemiyor. İnşaat sektöründe destek verdiği alanlardan bazılarından bahsedelim. Bina inşaatı, inşaat projelerinin geliştirilmesi, havaalanı pisti inşaatı, hizmet projelerinin inşaatı, tünel inşaatları, baraj ve bentlerin inşaatı gibi önemli alanların çoğunda destek sağlamaktadır. Bu sektörler arttırılabilir. Birçok alanda desteği bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor