1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Nitelikli eleman desteği

KOSGEB Nitelikli eleman desteği

24 Eylül 2018 tarihinden itibaren nitelikli eleman desteği istihdamının arttırılması amacıyla İşletme Geliştirme Destek Programı faaliyete geçirilmiştir.

Bu programdan yararlanmak için KOSGEB’e kayıt olduktan sonra İşletme Geliştirme Destek programına katılmanız gerekir.

Size yapılan destek miktarı programın başlangıcından itibaren üst limiti 50.000 TL’dir. Destek programı boyunca istihdam edilen nitelikli elemanın, üniversite mezunu denkliği ön lisans ve dengi okullarsa en az 2.500 TL, lisans ve üzeriyse en az 3.500 TL alması gerekir. Kesinlikle nitelikli elemanın bu tutarların altında ödeme aldığı zamanlar destek ödemesi verilmez. Destek verilecek tutar sizin net olarak kazancınıza bakılır ve bunun üzerinden verilir. İkramiyesiydi veya primdi veya asgari geçim indirimi gibi ek ücretleri bu ücrete dahil etmeyecektir.

Bu Desteğe Kimler Katılabilir?

Başvuruların başlatıldığı tarihten itibaren son 12 içerisinde herhangi bir şekilde istihdam edilmemiş, yükseköğretim kurumları veya dengi okullardan mezun olmuş ve herhangi bir işletmede tam zamanlı olarak çalışabilecek kişiler bu desteğe katılabilir.

Önerilen Yazı
KOSGEB Nedir?

Sağlanan destekten yararlanmak isteyen işletmelerin bünyesinde en az 5 kişinin Sigortalı hizmet listesinde yer alması gerek. Teknoloji alanında başarılar gösteren işletmeler bu özellik aranmaz.

Açıklanan başvuru tarihinden itibaren başvuru gerçekleştiren nitelikli elemanların istihdam edilmesi için yardım sağlanır. Başvurunun onaylanmasından itibaren 45 gün içerisinde istihdam edilmeniz gerekir. Eğer 45 günü doldurursanız başvurunuz iptal edilir. KOSGEB nitelikli eleman desteği süresi bu şekildedir.

Verilen Destek Unsurları

  • İşletmeler iki elemanı geçmeyecek şekilde bu destek programından yararlanabilir. Fakat programın başlangıç süresinden itibaren başvurular arasında 4 kişiyi seçebilirler. Belirlenen limitler bu şekildedir.
  • Başvuru gerçekleştiren nitelikli elemanların başvuru yaptıkları tarihteki öğrenim durumları incelenir. Başvuru tarihinden sonraki mezuniyet bilgileri dikkate alınmaz.
  • İşletmenin seçtiği nitelikli elemanların sadece bulunduğu işletme üzerinden sigortası bulunması gerekiyor. Farklı durumlarda herhangi bir destek sağlanmaz.
  • Farklı sebeplerden dolayı askerlik ve doğum izni gibi işletmeden faydalanan nitelikleri elemanları daha sonra tekrardan işletme ile çalışmaya devam etmesi durumunda tekrardan başvuru yapmaları ve işletmelerin limitler dahilinde onay vermesi gerekir. Tekrar başvuru yapmadan işletmelerde devam etmeleri sağlanmayacaktır.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor