1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

Günümüzde KOSGEB ismini sıkça duymaktayız. Ancak bu duyduğumuz KOSGEB Nedir? sorusundan biraz bahsedelim. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ancak halk arasında kısaltması yapılarak KOSGEB adı verilen kurumdur.

Eski ismi ise Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevlerini yerlerine getirmektedirler.

KOSGEB Ne Zaman Kuruldu?

1990 senesinde kuruluşu tamamlanmıştır. Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayide paylarını arttırmak amaçlarıyla kurulan bir kurumdur. KOSGEB bu işletmelerin rekabet güçlerini ya da seviyelerini arttırma amacıyla da hizmet vermektedir. Bir diğer hizmeti ise KOBİ’lerin rekabet düzeyini arttırmak ve ihracat kurumsallaşma Ar-Ge gibi durumlarda kendilerini geliştirmelerine de yardım etmektedir.

Belirtilen tüm amaçlar için KOSGEB girişimciliğinin yaygınlaşması ve başarı elde edebilecek işletmelerin kurulmasını da sağlamak için tüm girişimcilere ve adaylara birçok çeşit farklı destekler sağladığını da görmekteyiz. Çünkü günümüzde girişimcilik arttıkça istihdam problemleri ve ekonomik kalkınmalardaki sorunlara çözüm de sağlayacaktır.

KOSGEB hibelerinden ve çok uygun faiz oranları gibi banka desteklerinden faydalanmak için kayıtlı bir firma ya da işletmenizin olması gerekmektedir. Henüz ortada işletmeniz yokken desteklerin birçoğu verilmemektedir. KOSGEB Nedir? Sorusunun yanı sıra bir de ne işe yarar? Sorularını da görmekteyiz. Sizlere bu konu hakkında da bilgiler verelim.

Önerilen Yazı
KOSGEB Nedir?

KOSGEB Ne İşe Yarar

Temel amacı yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimcileri eğitimsel ve mali anlamda desteklemektedir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır.

KOSGEB birçok destekler vermektedir. Bu destekler arasında; KOBİ proje destek programı, kredi faiz destekleri, iş birliği ve güç birliği destek programı, Ar-Ge genel destek programı, tematik proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, gelişmekte olan işletmeler piyasası KOBİ destek programı yer almaktadır. KOSGEB günümüzde henüz her ne kadar son derece de gelişmemiş olsa da ülke ekonomisine katkısının göz ardı edilmesi mümkün değildir. Üstelik gelişimlerine ve çalışmalarına da hala devam etmektedirler.

Sermaye Şart!

Kendi işini kurmak isteyen, ticaret sektörüne atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı elde etmek isteyen kişilerin bu planlarını hayata geçirmeleri için sadece istemeleri yeterli olmayacaktır. Elbette herhangi bir işte başarılı olmak için düşünmek, istemek, planlamak ve adım atmak gerekmektedir. Ancak bu işlerin bir de maddi boyutları olduğunu unutmayalım. Eğer ki bu işleri kurmak için yeterli miktarda sermayeniz yoksa bu planlar sizler için hayalden öteye gitmeyecektir.

İşte tam da bu noktada yeni girişimciler için öncelikle kendilerine daha sonra da ülke ekonomisine fayda sağlaması adına devlet tarafından verilen destek kredileri devreye girebilir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin verdiği desteğe de hibe adı verilmektedir. Sizlerde kendi işinizi yapmak istiyorsanız projelerinizi hazırlayıp bu kuruma sunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor