1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Nedir, kimler faydalanabilir?
Trendlerdeki Yazı

KOSGEB Nedir, kimler faydalanabilir?

KOSGEB açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan girişimcilere destek veren aşırı avantajlı bir kurumdur. Yeni fikirleri ile ticarete atılmak, kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilere destekler sağlar. Bu işlerin başında olan kişilerin en büyük sorunu sermayedir.

Sermayenin yanında girişimcilik hakkında tecrübe sahibi olmaktır. Günümüz ekonomisinde yeni işletmeler kuracak kişiler bu kadar büyük sermayeye ve girişimcilik bilgisine sahip değildir. KOSGEB nedir? Kimler faydalanabilir? Bu sorular aklınıza gelen ilk sorular olacaktır. Aslında adından da bazı soruların cevaplarını alabiliyorsunuz.

Yeni girişimcilere destek vermek adına kurulmuş ülke ekonomisini güçlendirmek adına piyasadaki rekabetleri yükseltmeyi amaçlamış ve sizlere destek vermeyi amaçlamış bir kurumdur.

KOSGEB Hakkında

Sermayesi ve girişimcilik bilgisi olmayan işletmelere birçok iş alanı yaratır. Uygun gördüğü işletmelere elinden geldiğince bütün destekleri sağlamaktadır. Bu şekilde ülke ekonomisine katkıda sağlanarak ülkedeki istihdam oranını arttırmayı başarıyor. Bu yürüttüğü proje sayesinde ülkede işsizlik sayısının büyük bir kısmını azaltıyor. Bu yönlerden düşünüldüğün KOSGEB ülkemiz için çok önemli bir kurumdur. İnsanlarımızın aklında güzel iş fikirleri oluyor fakat sermaye yetersizliğinden dolayı bu iş fikirlerini hayata geçiremiyor. Tam olarak bu aşama da KOSGEB fikirlerinize umut oluyor. Onaylanan iş fikirlerini sermayesi ile destekliyor. Devletinde yardımda bulunduğu bu kurum bu işlemleri 1990 yılından beri gerçekleştirmektedir.

Önerilen Yazı
KOSGEB Maaş desteği yapıyor mu?

KOSGEB’e Başvurmak İsteyenler

Düşündüğünüz gibi her iş kurmak isteyene kapısını açmamaktadır. Mantıklı olanda budur. Tecrübesiz olduğunuz varsayılarak kişilere kurum açma hakkında eğitimler verirler. Bu eğitimlerin yanında üniversiteler de gerçekleştirilen genç girişim programlarına katılıp güvendiğiniz projeler ile KOSGEB’e başvurabilirsiniz. KOSGEB Nedir? Kimler Faydalanabilir? KOSGEB’in ne olduğu hakkında aklımızda fikirler oluştu gelin birde faydalarına bakalım.

Genel olarak KOSGEB’den faydalanabilecek kişiler şu şekildedir;

  • Yaratıcı fikirleri ile yeni bir iş kurmak isteyenler ve iş hayatına atılmak isteyenler,
  • Var olan bir işletmeyi geliştirmek isteyenler,
  • İşletmesinde yeni ürünler bulundurmak isteyenler,
  • Başkalarına faydalı olmak adına personel istihdam etmek isteyenler,
  • Yurt dışı ve yurt dışı olarak farklı fuarlarda yer almak isteyenler,
  • İşletmesinin tanıtımını yapmak isteyenler,
  • Personellerine kalite bir eğitim vermek isteyenler

KOSGEB’den yararlanabilirler. Böylesine büyük avantajlardan yararlanmak için elinizden gelenin fazlasını yapmanız gerekir. İşletmenize faizsiz geri ödemeli krediler sunmaktadır. Yeni kuracağınız işin başlangıçtaki giderlerinin büyük bir kısmını üstlenir. Bu ürünlerin globalleşmesini sağlar.

İşetmenizi Geliştirin

Projelerinizin kamuoyuna sunulmasında etkin rol oynar. Var olan işletmelerinizin gelişmesi için büyük avantajlar sağlar. KOSGEB işletmelerinizi analiz eder sizlere grafiksel istatistikler sunar. Bu sayede şirketlerinizin eksiklerini görebilme imkanınız bulunur. Rakiplerinizi de analiz ederek farklılıklar yaratabilir KOSGEB’inde istediği gibi rekabeti arttırabilirsiniz.

Tüm bunları gerçekleştirirken işletmenizi daha iyi tanıyacak ve işletmeniz adına atacağınız adımlar daha sağlam olacaktır. Bu yönden şirketleriniz daha hızlı yol alacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor