1. Ana Sayfa
 2. KOSGEB
 3. KOSGEB Laboratuvar hizmetleri nelerdir?

KOSGEB Laboratuvar hizmetleri nelerdir?

KOSGEB laboratuvar hizmetleri desteği işletmelerin ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla yaptıracakları laboratuvar analiz testlerinin de giderlerinde destek olmak için uygulanan hizmetlerdir. KOSGEB bu hizmeti kendi bünyesindeki 11 tane laboratuvar ile vermektedir.

Ayrıca bunun yanı sıra destek kapsamında işletmelerin kalitelerinin arttırılması, yurt dışındaki firmalarla rekabetin sağlanması ve birçok ürünün ülkemiz sınırları içerisinde de üretiminin sağlanabilmesi için teknik konularda da destek vermek ve bilgilendirmek için destek vermektedir.

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Nelerdir? Sorularınıza ufak bir bilgilendirme yaptık. Aşağıda bu bilgiler hakkında ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Laboratuvar Hizmetleri Kapsamındaki Giderler

İşletmelerin kamu kuruluşlarından veya üniversite laboratuvarlarından alacakları test, analiz, kontrol muayene ve kalibrasyon hizmetleri ile yurt içi ve yurt dışı laboratuvarlarda akredite olunan test, analiz, kontrol muayene ve kalibrasyon konularında alacakları hizmetlerin giderlerine destek vermektedirler. Ayrıca bu işletmelerin TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan akredite olduklarına dair laboratuvar akreditasyon belgelerine ilişkin giderlere de destekler vermektedirler.

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Nelerdir?

Test hizmetlerinde İngilizce raporlar düzenlenmesi durumunda iki katı test ücretleri uygulanmaktadır.

Eksik numune ya da test ücretlerinin ödenmemesi durumunda numune, testlere başlanmadan 1 ay süre ile bekletilmektedir. Bu sürenin sonunda hiçbir işlem yapılmadığı takdirde numunelerle ilgili KOSGEB’in sorumluluğu kalmamaktadır.

Spektral analiz, sertlik testi için kibrit kutusu büyüklüklerindeki parçalar analiz için yeterli olacaktır.

Önerilen Yazı
KOSGEB Kredisi alanların yorumları

Tahribatsız muayene metotları sıvı penetrant ve gözle muayene laboratuvarlarında, TS EN 473 veya 97/23/EC direktiflerine göre seviye 2 düzeylerinde sertifikalı mühendisler ve uzman personeller tarafından yapılmaktadır.

 • Kimyasal Analiz
 • Mekanik Test
 • Sertlik Testi
 • Metalografi Testi
 • Tahribatsız Muayene
 • Kimyasal Analiz Testleri

Ürünlerin kimyasal bileşenlerini inceleyen ve bu doğrultularda geliştirme ve güçlendirme çalışmalarına ışık tutmak amacıyla kimyasal analiz testleri uygulanmaktadır.

Kimyasal Analiz: Demir (Fe), Alüminyum (Al), Bakır (Cu), Çinko (Zn), Kurşun (Pb) ana metallerinin kimyasal analizlerini tespit etmek için yarayan test metodudur.

En Çok Merak Edilenlerden Sertlik Laboratuvarı

Mevcut malzemelerin plastik deformasyonuyla direncini tespit edebilmektedir. Sertlik değerlerini elde etmek için özel biçimli küçük çentikleyici malzemelerin yüzeyine uygulanır. Malzemenin yüzeyinde oluşan çentiğin büyüklüklerine göre ve derinliklerine bağlı olarak malzemenin sertlik değerleri belirlenmektedir.

Sertlik laboratuvarlarında testlere tabi tutulabilecek malzemeler şunlardır;

 • Metal
 • Seramik
 • Plastik

Sertlik Laboratuvarlarında Yapılan Testle;

 • BRİNELL Sertlik Testi
 • ROCKWELL Sertlik Testi
 • MİKROSERTLİK Testi
 • MAKROSERTLİK Testi
 • SHORE Sertlik Testi

Günümüzde insanların sertlik laboratuvarlarına olan araştırmalarının arttığını gördük ve sizlere bu konu hakkında bazı bilgiler vermiş durumdayız.

Bu makalemizde sizlere KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Nelerdir? Başlığı altında olan tüm hizmetleri açıklamış bulunmaktayız.

Bunların yanı sıra bu hizmetlerin giderlerini de ele almış bulunmaktayız. Günümüzde insanların KOSGEB hakkında olan araştırmaları oldukça fazla artmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen insanlar için çözüm yolu olabilmektedir. Üstelik KOSGEB birçok farklı sektörler içinde destekler vermektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor