1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB ‘KOBİ onayı bekliyor’ ne demek?

KOSGEB ‘KOBİ onayı bekliyor’ ne demek?

KOBİ, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için kullanılmakta olan bir isimdir. 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık bilançoları 125 Milyon Türk Lirasını aşmayan çeşitli büyüklüklerdeki işletmeler olarak tanınmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için sizlerde KOBİ başvurularında bulunmanız gerekecektir.

Ancak başvuru yaptıktan sonra KOSGEB Kobi Onayı Bekliyor Ne Demek? diyorsanız unutmayın ki KOBİ olmanız için sizler hakkında araştırmalar ve bilgiler incelenmektedir bu yüzden onay bekliyor süresi biraz zaman alabilir.

KOBİ İşletme Türleri Nelerdir?

KOBİ’ler mali yapıları ve diğer işletmelerdeki hisseleri ya da oy haklarına göre 3’e ayrılmaktadır. Bağımsız işletmeler, Ortak İşletmeler ve Bağlı İşletmeler olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.

1Bağımsız İşletmeler

Gerçek veya tüzel kişilerin sahip oldukları, ortak ya da bağımlı işletme statüsüne sahip olmayan işletmeler olarak bilinir. Buna göre;

  • Başka bir işletmenin %25 veya daha fazla hissesine sahip olmayan,
  • Hisselerin %25 ya da daha fazlasına, herhangi bir tüzel kişi ve kamu kurum ve kuruluşu veya birkaç bağlı işletmenin tek başına sahip olmadığı,
  • Konsolide hesaplar düzenlemeyen, başka bir işletmenin konsolide hesaplarında yer almayan işletmeler bağımsız işletmeler olarak kabul edilmektedir.
Önerilen Yazı
KOSGEB KOBİ finansman destekleri nelerdir?

2Ortak İşletmeler

Bu işletmeler sermaye payları ve oy haklarına göre belirlenmektedir.

  • Tek başına veya bağlı işletmeleriyle birlikte hakim etki yaratmayacak şekilde, başka bir işletmelerde %25 den fazla ve %50 den az oy hakkı veya sermayeye sahip olan,
  • Başka bir işletmenin, hakim etkisi yaratmayacak şekilde kendisinin oy hakları ya da sermayesinin %25’inden fazlası ve %50’sinden azına sahip olduğu işletmeler ortak işletmeler olarak bilinmektedir.

3Bağlı İşletmeler

Aşağıdaki belirtilen şartlardan en az bir tanesini taşıyan işletmeler bağlı işletmeler olarak değerlendirilir.

  • Başka bir işletmenin sermaye veya oy haklarının çoğunluğuna sahip olan,
  • Başka bir işletmenin yönetim, yürütme veya denetim kurulu üyelerinin çoğunluğunu atama veya azletme yetkilerine sahip olan,

Bu şartlardan bir tanesini taşıyan işletme bağlı işletmeler arasına girmektedir. Sizlerde işletme kuruluşlarında ve KOSGEB desteklerinde KOBİ’lerin arasına girmeniz gerekecektir. Ancak başvuru yaptıktan sonra karşılaşabileceğiniz durumlarda KOSGEB Kobi Onayı Bekliyor Ne Demek? bu sorularla karşılaşabilirsiniz. Ancak her işlemde olduğu gibi bu işlemlerde de onay süreci olmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor