1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Kadın girişimci desteği şartları nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

KOSGEB Kadın girişimci desteği şartları nelerdir?

Kendi işini kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen kadın girişimlere KOSGEB’den destek sağlanıyor. İş gücünü arttırmak adına kadın girişimcilere, engelli girişimcilere, genç girişimcilere ve şehit gazi yakınlarına birçok avantaj sunuyor. KOSGEB sayesinde bu girişimleri gerçekleştirmek isteyen kişilere geri ödemesiz 60 BİN TL geri ödemesiz kredi desteği sağlıyor.

Bu yapılan sermaye desteği işletmeler için büyük bir destek oluyor. Küçük ve orta düzeydeki işletmeler için büyük umut oluyor. Kadın girişimci desteği şartları taşıyan girişimcilerin hepsi bu avantajdan faydalanabilirler. Bu desteklerden yararlanmak için işletmenizin herhangi başka bir şirket ile ortaklığının bulunmaması gerekiyor.

Nasıl Yararlanırım?

KOSGEB web sitesi üzerinden online olarak kadın girişimci eğitimine katılmanız gerekecektir. İlk etapta 7 ve 10 gün arasında bir eğitime alınıyorsunuz. Bu eğitim sonucunda sizlere sertifika veriliyor. Kazandığınız bu sertifika ile KOSGEB web sitesi üzerinden girişimcilik destek programına başvuruyorsunuz.

Yaratıcı Bir Proje Hazırlayın

KOSGEB, sizlerden bir proje hazırlamanızı ister. Bu projenin KOSGEB için faydalı olup olmayacağı hakkında analizler yapar. Ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayıp sağlamayacağı hakkında da inceleme yapılır. Proje ile kazanacağınız ticari faktörlere bakıyor. Projenizi hazırlarken yapılacak kar, müşteri potansiyeli, işletmenin riskler ve kazançları ne doğrultuda olacak detaylı bir şekilde planlamanız gerekecektir.

Önerilen Yazı
Genel Olarak KOSGEB

Doğru Seçimler Yapın

Başlangıç olarak destek olarak şirketinizi kurmanız adına size 5 bin TL yardımda bulunuyor. Sonrasında çalıştığınız personeller göz önünde bulundurularak toplam prim gün sayılarına göre 5 bin ile 20 bin TL arasında bir yardımda daha bulunuyor. Bunların dışında işletmeye ihtiyaç olan makine ve benzeri malzemeleri alıyor ve kiranıza destekte bulunuyor. KOSGEB tarafından bir süre takip ediliyorsunuz. İşletmenizin ilerleme süreci analiz ediliyor. İyileştirilmesi hakkında destekler sağlanıyor.

Bu destekten yararlanmak adına kadın girişimci desteği şartları şu şekilde sunuluyor;

  1. Uygulama girişimcilik kursunu tamamlamanız gerekiyor. KOSGEB ile birlikte çalışan İşkur, belediyeler veya üniversiteler gibi kurumlar bu eğitimi düzenliyor.
  2. Genç girişimci programını bitirmeniz gerekir.
  3. Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) programını bitirmiş olmanız gerekir. Bitirdiğinize dair belgeleri sunmanız gerekir.
  4. İşletmenizin 3 yıl kadar faaliyet göstermesi gerekir.
  5. İşletmeniz İŞGEM üzerinde yer alıyorsa faydalanabilirsiniz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor