1. Ana Sayfa
 2. KOSGEB
 3. KOSGEB Girişimcilik destekleri nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

KOSGEB Girişimcilik destekleri nelerdir?

KOSGEB destekleri günümüzde birçok sayıdaki girişimciyi ve küçük, orta, büyük işletmelerin geliştirilmesine katlı sağlamak adına sizlere hizmetler vermeye devam edilmektedir. KOSGEB girişimcilik destekleri nelerdir? Sorusunun birçok yanıtı olmaktadır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı (KOSGEB) tarafından sunulan başlıca destekler şöyledir;

 • Girişimcilik destekleri
 • Ar-Ge teknolojik üretim ve yerleştirme destekleri
 • KOBİ finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri
 • İŞGEM/TEKMER destek programları

Günümüzde hemen hemen bütün sektörler girişimciler ve işletmeler için farklı miktarlarda ve türlerde hibe projelerinin yanı sıra, düşük faizli/faizsiz geri ödemeli kredi avantajlarını da sizlere sağlamaktadır. KOSGEB destekleri genellikle ilk önceliği kadın ve genç girişimciler için vermektedir. Bunun yanı sıra üretim ve ihracat odaklı üretim gerçekleştirmek isteyen insanlar içinde öncelik vermektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir? Sorunuzun yanıtı aşağıdaki gibidir;

KOSGEB girişimcilik destek programları kapsamında üç farklı destek türünü sizlere sunmaktadır. Buna göre KOSGEB girişimcilik destek programları kapsamında verilen destekler ve destek tutarları:

Geleneksel Girişimci Destek Programı: 5000-10000 TL kuruluş desteği, 5000-20000 TL arası performans desteği, 5000 TL ise sertifika desteği vermektedir.

İleri Girişimci Destek Programı: 100.000-300.000 TL makine, teçhizat, yazılım desteği, 10.000 TL ise danışmanlık desteği vermektedir.

İş Planı Ödülü Destek Programı: Yükseköğretim kurumu ile gerçekleştirilen 15.000-25.000 TL, yurtdışı/yurtiçi kurumlarınca düzenlenen 100.000 TL, KOSGEB tarafından düzenlenen, ilk üçü için toplam 100.000 TL vermektedir.

Önerilen Yazı
KOSGEB Girişimcilik belgesi başvuruları yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Birbirinden farklı her bir destek programı için farklı oranlarda destek ödemesi yapıldığı takdirde başvuru içinde girişimcilerden farklı şartları sağlaması da istenmektedir. Söz konusu olan bu şartları sağlayamayan adayların girişimcilik desteklerine başvuru da bulunmaları mümkün olmayacaktır.

KOSGEB Destekleri Başvuru Şartları

Bu şartlar arasında ilk olarak girişimcilerin 32 saatten oluşmakta olan uygulamalı girişimcilik eğitim programlarına katılmaları ve kurslardan başarılı bir şekilde mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra başka şartlarda aranmaktadır bu şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • İŞGEM kapsamında yer alan, 1 sene içinde işletme kuranlar, beyanname doldurmuş olan ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan girişimciler
 • Başvuru yapılacak olan programlarını taşımak

KOSGEB başvurularında bu şartlar aranmaktadır. KOSGEB destekleri ile işletme kurmak ya da işletmelerini geliştirmek isteyen girişimcilerin söz konusu olan yukarıdaki şartları sağlamaları durumunda iş planlarının kabul edilmesi gerekir. Eğitim destek programları ile girişimcilere her türlü destekler sağlanmaktadır.

Bu yazımızda sizlere insanların kafalarını karıştıran ve merak konusu olan KOSGEB girişimcilik destekleri nelerdir? Sorusunun açıklamalarını yapmak bulunmaktayız. Bunun yanı sıra girişim destekleri hariç sizlere bu girişim destekleri için sizlerden aranan şartları da sunmuş bulunmaktayız. Sizlerde kendi işinizi kurmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız ve yukarıdaki nitelikleri taşıyorsanız KOSGEB’e başvurmamanız için hiçbir engel bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor