1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Desteği için yaş sınırı bulunuyor mu?

KOSGEB Desteği için yaş sınırı bulunuyor mu?

KOSGEB’in girişimciler için verdiği destekten bir tanesi hibedir. Bu hibeleri alan kişiler geri ödeme de yapmak durumunda değildir. Hibenin yanı sıra KOSGEB kredi desteği de sağlamaktadır. Kredinin de hibeden farklı olarak geri ödenmesi de gerekiyor. Ancak bu kredinin geri ödemesi için herhangi bir faiz uygulanmamaktadır. KOSGEB’in girişimciler için verdiği desteğin miktarı da 150 bin Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir.

KOSGEB’in verdiği hibenin limiti 50 bin Türk Lirasıdır. Kredi de bu limit 100 bin Türk Lirasıdır. Böylece girişimcilik yapacak olan kişiler KOSGEB’den 150 bin Türk Lirasına kadar destek alabilmekteler. KOSGEB Desteği İçin Yaş Sınırı Bulunuyor Mu? sorusu da gündemdeki en çok sorulan sorulardan bir tanesidir.

KOSGEB Desteği İçin Yaş Sınırı Bulunuyor Mu?

KOSGEB girişimcilik desteğinden yararlanabilecek olanlar arasında 18 yaşından büyükler olmaktadır. KOSGEB girişimcilere destek verirken baktığı şartlardan bir tanesi de 18 yaşından büyük olunması yeterli olacaktır. KOSGEB Desteği İçin Yaş Sınırı Bulunuyor Mu? sorularınızın cevabını da görmektesiniz. Bunların yanı sıra KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması da gerekmektedir. KOSGEB veri tabanlarında kaydı olmayan bireylerin bu işlemi KOSGEB’in web sitesinden yapabilmesi mümkün olacaktır. İşletmelere ait bilgilerin doldurulması ile KOSGEB veri kaydı birkaç dakika içerisinde tamamlayabilmektelerdir.

Bunların dışında KOSGEB girişimci desteğini alabilmek için bu şartları sağlamak gerekiyor:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
  2. KOSGEB’in desteklediği faaliyetlerin birisinde hizmet verecek olunması
  3. Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlanması

KOSGEB Desteği İçin Girişimcilerden Hangi Evraklar Talep Edilir?

KOSGEB girişimci desteği başvuru evrakları arasında başvuru bulunmaktadır. Bu başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. KOSGEB’in girişimciler için oluşturduğu destek programlarına başvurabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu evraklardan bir tanesi de başvuru formu olmaktadır.

Önerilen Yazı
KOSGEB Desteği alan kişi ölürse ne olur?

Başvuru formları dışında istenen belgelerde bulunmaktadır. İstenilen belgeler şu şekildedir;

  • Kimlik belgesi
  • Kredi alacak kişilerin gelir belgesi
  • Uygulamalı girişimcilik sertifikası

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine Nasıl Başvurulur?

Bu eğitime başvuru için e-devlete girilmelidir. Girişimcilik için KOSGEB’den destek alacak olan kişilerin bu eğitimlere katılması şarttır. Eğitimlerin sonunda verilen sertifika olmadan KOSGEB destek başvurusu yapılabilmesi mümkün olmayacaktır. 32 saat zorunlu olan bu eğitimlere katılabilmek için başvuru yapılması gereklidir.

Başvuru işlemlerinizde e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu ekranını açmalıdırlar. Bu ekranlar üzerinde bulunan bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Doldurulması gereken bilgilerden bir tanesi de hangi ilde eğitime katılmak istedikleridir. KOSGEB’in düzenlediği bu eğitimler ülkenin tüm illerinde verilmektedir. Bundan dolayı da istenilen ilde uygulamalı girişimcilik eğitimine katılabilmek mümkün olmaktadır.

Sizlere bu yazımızda KOSGEB’in destekleri hakkında bazı bilgiler vermiş bulunmaktayız. KOSGEB Desteği İçin Yaş Sınırı Bulunuyor Mu? sorularınızın cevabını da sizlere bu yazımızda bildirmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor