1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB Arıcılık ve bal üretimi desteği hakkında bilgiler

KOSGEB Arıcılık ve bal üretimi desteği hakkında bilgiler

Yerleşik veya gezici arıcılık yapmak isteyen girişimcilere devlet arıcılık kredisi ve şartları, arı yetiştirmek isteyen, kovan ve diğer giderleri için finansman arayan, paraya ihtiyaçları olan çiftçilere verilen kredileri ele alacağız. KOSGEB Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Hakkında Bilgiler aramasında bulunan girişimcilere bilgiler vereceğiz.

Arıcılık kredileri Ziraat Bankası ve KOSGEB ile iki şekilde sizlerin hizmetlerine sunulmaktadır. Her iki devlet destekli kuruluştan da arıcılık kredisi için tüketicilerin uygun şartları yerine getirmeleri halinde yararlanacaklardır. Kovan alma kredisi, arı yetiştiricileri için bankaların ve özel firmaların desteğidir. Devlet hayvancılık kredileri kapsamlarında arı yetiştiricileri içinde farklı krediler vermektedir. Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen girişimciler için bazı başlıklar altında bilgiler vereceğiz.

KOSGEB Arıcılık Kredisi Verir Mi?

KOSGEB arıcılıkla üretim yapmak isteyen kişilere İMALAT/Gıda ürünleri imalatı adı altında faizsiz krediler ve hibe kredi seçenekleri sunmaktadır. Her KOSGEB başvurularında olduğu gibi KOSGEB arıcılık teşvik kredisi almak isteyen girişimciler uygulamalı girişimcilik eğitimleri almak zorundalardır. Bu eğitim 32 saat ders içeriğinden oluşmaktadır. Bu eğitimdeki katılımcılar nasıl iş planı hazırlayacaklarını öğrenmektedirler.

Girişimcilik eğitimi alan kişiler KOSGEB’e başvuru yapmaları durumunda girişimcilik destek programı hibe kredi alabilir, işletmelerin birinci senesi dolması halinde tekrar arz etmeleri durumunda faizsiz kredi alarak 1 yıl ödemesi olarak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu girişimcilik destek programı dahilinde 50 bin Türk Lirası ve 100 bin Türk Lirası kredi verilmektedir. KOSGEB engelli, kadın girişimci, gazi, şehit yakınları içinde %80 geri ödeme imkanları sunmaktadır.

Önerilen Yazı
KOSGEB Arıcılık kredisi veren bankalar

Bal Üretimi İçin Kredi

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri sonrasında yapılan başvuruda arıcılık ile ilgili temin ettiğiniz bal, kovan, süzme makinesi, polenleri kurutmak ve polenleri temizlemek için makine gibi ihtiyaçlarınızı girişimciliği destekleme programları dahilinde hibe kredilerle temin edebilirsiniz. Fakat direk canlı hayvan alımları için KOSGEB kredi vermemektedir. Bu sebeple KOSGEB’e arı yetiştiriciliği için yapılan bir iş planı ile başvuru yapmanız durumunda hibe kredisi alamazsınız. Ancak bahsettiğimiz gibi bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi gibi hizmetler için kredi temin edebilmektesinizdir. Konu ile ilgili detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız KOSGEB birimleriyle irtibata geçebilirsiniz.

Arıcılık yapmak isteyen kişiler uygun şartları yerine getirdiği takdirde T.C. Ziraat Bankası uygun şartlarda düşük faizli bal üretimi desteklerine başvuru yapabilirler.

Yeni genç girişimlerin son zamanlarda KOSGEB’e olan ilgilisi bir hayli artmış durumdadır. Bu konular hakkında arama motorlarında birçok arama yaptıklarını görmekteyiz. Pek çok farklı sektörde KOSGEB sizlere imkanlar sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de birçok insanın merak ettiği arıcılık olmaktadır ve KOSGEB Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Hakkında Bilgiler şeklinde aramaları çok fazla yaptıklarını fark ettik. Sizler için edindiğimiz bilgiler dahilinde bu yazıları sizlerle paylaşmaktayız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor