1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB AR-GE, Teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

KOSGEB AR-GE, Teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri nelerdir?

featured

Ar-Ge ve inovasyon destek programının amacı, desteklenecek olan araştırma, geliştirme ve inovasyon projeleri aracılığıyla bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler sayesinde girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi veya hizmet üretmelerini sağlamaktadır. Bu destek programı teknoloji, yenilik ve yerlileştirme dairesi başkanlığı tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarlanmak sonucunda insanların aklında KOSGEB AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri nelerdir? Soruları yer almaktadır.

1-Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı

Ar-Ge ve inovasyon destek programının amacı desteklenecek araştırma-geliştirme ve inovasyon projeleri sayesinde bilim ve teknolojilere dayalı yeni bir fikir ve buluşlara sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi veya hizmet üretmelerini sağlamaktır.

2-Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Endüstriyel uygulama programları kapsamı; yeni bir ürün veya hizmetin üretilmesi, kalitesinin arttırılması, maliyet düşürücü niteliklerde yeni tekniklerin uygulamaya alınması, ürün ya da süreçlerin pazara uygun biçimde ticarileştirilmesi amaçlarıyla hazırlanan projelerin KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

Önerilen Yazı
KOSGEB 81 İl Müdürlükleri adresleri

3-KOBİ Teknoyatırım – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

a) Ar-Ge yenilik faaliyetlerini sonucunda ortaya çıkan ürünlerin üretimini ve ticarileştirilmesini

b) Orta – yüksek ve ileri teknoloji alanında yer alan cari işlemler hesabına katkıda bulunacak ürünlerin yerli sanayi tarafından üretimlerini ve ticarileştirilmesini
sağlamak amaçlarıyla işletmelerce gerçekleştirilecek yatırımları desteklemektedir.

  • Düşük teknoloji ve orta düşük teknoloji alanlarında yer alan Ar-Ge ya da yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkmış ürünler için gerçekleştirilecek yatırımlar 1 Milyon TL’ye kadar,
  • Orta yüksek teknoloji ve yüksek teknoloji alanlarında yer almakta bulunan ürünler için gerçekleştirilecek yatırımlar 5 Milyon TL’ye kadar desteklenecektir.

Destek Süresi – Yatırım Projesi Süresi: Azami 36 Ay

Destek üst limitleri: Düşük ve orta düşük teknoloji alanında verilecek desteklerin üst limitleri geri ödemeli 700.000 TL ve geri ödemesiz 300.000 TL olmak üzere toplam 1.000.000 TL olmaktadır. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında verilecek desteklerin üst limiti geri ödemeli 3.500.000 TL ve geri ödemesiz 1.500.000 TL olmak üzere toplamda 5.000.000 TL olmaktadır.

Bu destek programları kapsamında uygulanacak destek oranları %60 olup destek tutarlarının %70’i geri ödemeli ve %30’u ise geri ödemesiz olarak verilmektedir.

4-Stratejik Ürün Destek Programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülmekte olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında Türkiye’de orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlerdeki katma değeri yüksek ürünlerin ve bu sektördeki gelişimi için kritik önemi haiz ürünlerin üretimlerini arttırmaya yönelik yapacağınız yatırım projelerinin desteklenmesini amaçlamaktadır.

Kapsamı: Program kapsamında yatırım projeleriniz geri ödemesiz olarak 1.500.000 TL ve geri ödemeli olarak da 3.500.000 TL olmak üzere toplamda 5.000.000 TL’ye kadar destekler sağlamaktadır.

Destek Süresi: Yatırım projelerinin süresi en az 8 ay en fazla ise 36 ay olacak şekilde 4 ayın tam katlarından oluşmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor