1. Ana Sayfa
  2. KOSGEB
  3. KOSGEB 3 yıl ve 2 yıl şartı nedir?

KOSGEB 3 yıl ve 2 yıl şartı nedir?

KOSGEB Kredisi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilmekte olan destek kredileridir. Bu krediler hakkında en çok merak edilenler arasında ise KOSGEB 3 Yıl ve 2 Yıl Şartı Nedir? inşaların merak konuları haline gelmiştir.

2021 senesinde KOSGEB tarafından verilen hibe destekleri arttırılmış olup yeni girişimci destek programları olarak verilen hibeler ileri ve geleneksel girişimciler için 60 bin Türk Lirası ve 370 bin Türk Lirası olarak sizlere verilmektedir.

Geçtiğimiz senelerde bu rakamlar 50 bin Türk Lirası hibe ve 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi şeklinde sizlere sunulmaktaydı. Bu rakamlarda yapılan güncellemelerle artık girişimcilere 60 bin Türk Lirası ve 370 bin Türk Lirası hibe destekleri sağlanarak daha geniş kapsamlarda desteklenmektedir.

Önerilen Yazı
Emekliler KOSGEB’den faydalanabilir mi?

KOSGEB 3 Yıl ve 2 Yıl Şartı Nedir?

Bu şartlar şu şekildedir;

  • KOSGEB desteğiyle işletmeler kurarken sizlerle bir sözleşme imzalanıyor bu sözleşmeye göre işletmeniz için 3 yıl boyunca devam etme şartı olmaktadır. Yani destek ile kurulan işletmeler zarar etse dahi 3 yıl açık olmak zorundalardır. Ancak KOSGEB kurumu olası durumlar için ekstra bir madde eklemiş ve işletme sahiplerinin zarar etmesi durumunda kapatabilmesi için ekstra durumlar getirmiştir.
  • KOSGEB programı kapsamında desteklenen makine, teçhizat ve yazılımın mülkiyeti işletmenin tüzel kişiliğine ait olup, program süreleri olan 2 yıl boyunca başka şahıs, kurum ve kuruluşlara hiçbir şekilde satılamaz. Aynı anda kiralanamaz ve devredilemez. İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve tedbiri haciz konulması durumunda 7 iş günü içerisinde tüm belgeleriyle beraber KOSGEB’e yazılı olarak bildirmeleri gerekir. Aksi halde destek miktarı yasal faizleriyle birlikte tahsil edilecektir. Tedbir ve haciz kapsamlarında taşınırların mülkiyet durumu kurulda değerlendirilmektedir. Kapanan işletmeler için bu hüküm uygulanmamaktadır.

KOSGEB’e yönelen insanların birçok araştırma içinde olduğunu görmekteyiz ve bu araştırmalarındaki soruların bir tanesinin de KOSGEB 3 Yıl ve 2 Yıl Şartı Nedir? olduğunu gördük ve sizler için bu konu hakkında araştırmalar yapıp edindiğimiz bilgileri sunduk.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ekonomi sektörüyle alakalı yazılar yayınlıyorum. Ağırlıklı olarak KOSGEB, İŞKUR ve Bankaların içeriklerini sizler için derliyorum. İstediğiniz farklı yazılar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum Yap veya Soru Sor